03 november 2010

Språk förenar!

Tvåspråkigheten i Finland har alltid varit föremål för diskussion och även för ifrågasättande från olika håll. Under denna höst har debatten varit hetare än någonsin och krafterna som vill förtrycka svenska språket i Finland har fått medhåll direkt från regeringshåll i Finland. Det rimmar illa med grundlagen, språklagen, Helsingforsavtalet och den finländska ambitionen att verka globalt. Den närmaste regionen globalt sett för Finland är Norden och svenska språkkunskaper är därför i högsta grad behövliga!

Statsminister Mari Kiviniemi (c) sade i en intervju i Hufvudstadsbladet den 9 september att hon saknar argument för att fortsätta arbeta för obligatorisk svenskundervisning i finska skolor. Kiviniemi uttalade sig i en helt annan riktning när hon i somras, som nybliven statsminister, gjorde sitt första statsbesök i Sverige. Den inställning som Kiviniemi gett uttryck för senare är samtidigt ett ställningstagande emot det nordiska samarbetet och en strävan efter att isolera den finska befolkningen språkligt och kulturellt.

Helsingforsavtalet, som samtliga nordiska regeringar har förbundit sig till, föreskriver i artikel 8 att undervisningen i alla nordiska länder ska omfatta undervisning i de övriga nordiska ländernas språk, kultur och allmänna samhällsförhållanden.

 

I en statusrapport från den nordiska språkdeklarationen, som lades fram på Nordiska rådets session i Stockholm i oktober 2009, kan man läsa att alla de nordiska länderna utom Sverige har gjort extra insatser för att främja kunskaperna om de nordiska språken. Hur stämmer detta för Finlands del med statsminister Kiviniemis uttalande?

 

För drygt ett år sedan, 28 september 2009, skrev fredspristagaren Martti Ahtisaari en debattartikel publicerad i Helsingin Sanomat och Hufvudstadsbladet: ”Jag har genom åren följt och deltagit i debatten om svenskans ställning i Finland. Jag ser nu med oro på den växande negativa inställningen till vårt andra inhemska språk.” Ahtisaari menar att även om både finskan och svenskan officiellt är likvärdiga språk i Finland så har landet de facto övergett sin tvåspråkighet. Ahtisaari hävdar att det inte endast handlar om kultur och identitet – ”vi finskspråkiga har konkret nytta av det, vare sig vi jobbar för Nokia i Danmark eller studerar juridik i Oslo. Svenskan är vår vän – inte vår fiende, konstaterar Ahtisaari.”

 

Våra språk behöver brukare och företrädare! Martti Ahtisaari är en av dessa företrädare. Också Finlands förre statsminister Paavo Lipponen (sdp) var och är en ivrig förespråkare för undervisning och användning av svenska språket i Finland. Svenska folkpartiet i Finland med minister Stefan Wallin i regeringen, har som huvudsaklig målsättning att verka för finlandssvenskarnas behov och rättigheter. Även socialdemokraterna och vänstern i Finland har svenskspråkiga avdelningar som driver dessa frågor, men sanningen att säga blir rösterna allt svagare – i alla partier. Samlingspartiet krävde med ytterst knapp majoritet på sin partikongress i juni att svenskan inte längre ska vara ett obligatoriskt språk i finska skolor.

Vågar ingen stå upp och försvara finlandssvenskarna längre? De är till antalet en minoritet men deras språk är ett av Finlands två nationalspråk. Och detta är en tillgång. Också för finskspråkiga och deras möjligheter att delta i det nordiska samarbetet.

 

Genom Nordjobb har Föreningen Norden under mer än 20 år erbjudit nordiska ungdomar sommararbete i ett annat nordiskt land. Finländska ungdomars intresse för arbete i Sverige är stort och i år har 190 finländska ungdomar kunnat erbjudas sommarjobb i Sverige. Med någon kunskap i svenska och en strävan efter att förkovra sig ytterligare kan det finnas möjlighet att få ett okvalificerat jobb. För mer avancerade jobb krävs dock bättre kunskaper i svenska. Många nordjobbare har, efter en sommar i Sverige, förbättrat sina kunskaper i svenska språket påtagligt och har genom denna utveckling fått tillgång till kultur och upplevelser som annars hade gått dem förbi. Det kan inte vara finska statsministerns önskan att eliminera dessa möjligheter!

 

Jag är övertygad om att den finskspråkiga befolkningen i Finland inte ser fram emot att leva i ett språkligt reservat. Många ser tvåspråkigheten som en tillgång och sätter sina barn i finlandssvenska skolor.

Statsvetaren Jan Sundberg menar (DN den 9 september 2010) att det finns strömningar i alla partier i Finland som ser svenskan som ett hinder för utveckling mot en enspråkig monokultur. Är det en enspråkig monokultur man strävar efter?  Finland har alltid kännetecknats av att ha två nationalspråk. Nu ifrågasätter statsminister Kiviniemi svenska språkets juridiska ställning och säger dessutom att hon känner sig besviken. Vem har gjort henne besviken?

 

Det kan man undra, men hellre en besviken statsminister än ett stort svek mot en hel nation – och i förlängningen ett stympande av det nordiska samarbetet!

 

Britta Nygård
St f generalsekreterare
Föreningen Norden



Kommentarer:


  1. I den globala sammenhäng er svenskan en lillputspråk, ganska nyttelös och marginalt. Att använda en betygligt del av de begränsade resurser på detta är ubegrundad och absurd för en stor del av den finska befolking; man får en mycket bredare internationalt utsikt med kunskap av större språker. Att beskriva finnarnas önske att lära sig vigtigare språker än svenskan som "ett önske att leva i språklig monokultural reservat", er inte bara förnarmande mot den finska befolkning men först och fremst intellektuellt uärlig och otroligt misvisande. -Vi vil bara bli mer internationella. Och om Finland och dermed finnar kan inte vara nordiske med deres egen språk, varför skulle man så vara det? What´s in it for us?
  2. Ja, svensk er et lille språg, men poengten med bloggposten er vell også at kennskap til svensk gir adgang til hele det nordiske språgområde med 20 miljoner invånere, alltså et mellemstort europæisk språgområde, og tilmed et område som Finland har været del av i 800 år. Nygårds bemerkninger om "reservat" eller "språklig monokultur" kan tykkes hårde, det forstår jeg, men hær menes jo ikke at Finland isolerer sig i forhåld til verden. Det betvivles ikke at det er godt at lære engelsk, tysk eller fransk. Men der menes at Finland isolerer sig i forhåld til Norden. Ifall man kommunikerer med andre nordboer på engelsk er man jo ikke annerledes stillet enn om man var turist på gennemreise, altså "udenfor". Ifall man dærimod taler eller blott læser nordisk, har man adgang til medier, litteratur, uddannelse (utbildning), lokalmyndigheder - og overhovedet alle samtaler med to eller flere mennesker uden at tolkning behøves; man er "innenfor". På samme sett kan et land hvår der ikke finnes undervisning i fransk, ikke være med i "la francophonie". De kan så kommunikere med de fransktalende på engelsk, men er ikke i samme "forum" av den grunn. Men dypest set handler det vell om identitet. Ifall man ikke kenner sig nordisk, finnes der vell ingen grunn til at være med. Then there's nothing in it. Men ifall man kenner sig nordisk, må man vell konstatere at det felles (gemensamma) språg har været en del av det nordiske så lenge begrepet har funnedes. Så kan man være nordisk uden? Ikke efter min ydmyge mening.
  3. Jag ska försöka skriva mitt inlägg på svenska inte på nägot språk som liknar ´"nordiska" eller "skandinaviska". Som engelsman har jag svårt nog att skriva på ett av språken utan att krångla till situationen med ett nordiskt "esperanto". Finland och finlandssvenskarna är inte särskilt välkända i Sverige bland vanliga människor (d.v.s. icke-sverigefinnar m.m.). Man har egendomliga och ganska suddiga idéer om vad det innebär att vara bara 6% av den nationella befolkningen. Den fabriks- och bolagsägande överklassen i Helsingfors som man alltid har skämtat om ("svensktalande bättre folk") talar för det mesta finska nuförtiden, och många som har svenska som sitt modersmål bor in småstäder i Österbotten och Nyland (t.ex. Vasa, Jakobstad, Raseborg, Borgå) och tillhör arbetar- och medelklassen. Resterande 96% av landet talar finska oavsett klasstillhörighet eller inkomster. Svenskan ska därför skyddas som en värdefull del av Finlands kultur och historia. Men frågan är om alla finskspråkiga har nytta av att lära sig bra svenska under skolgången, eller om det räcker med mindre. "Pakkoruotsi", d.v.s. svenskan som förpliktat språk i skolan kan väcka negativa känslor bland de finskspråkiga. Även om det är klart att Mari Kiviniemi är okänslig och populistisk då det gäller svenskans roll i Finlands historia, måste en kompromiss finnas där varken de finskspråkiga eller den lilla svenskspråkiga minoriteten känner sig åsidosatta eller missgynnade.
  4. Eftersom jag arbetar som projektchef för Nordjobb är det naturligt för mig att se denna fråga ur ett nordiskt perspektiv. Precis som Troels-Peter Roland beskriver här ovan så ger finländares svenskkunskaper en öppning till hela Norden på ett helt annat sätt än om man enbart kommunicerar på engelska. Varje år kommer ett stort antal personer till Sverige för att sommarjobba. En del kommer på egen hand och en del kommer inom ramarna för Nordjobb. Men Nordjobb erbjuder också sommarjobb till finländare på andra ställen i Norden tack vare att de sökande finländarna har åtminstone vissa kunskaper i det svenska språket som de sen kan använda för att kommunicera på dessa ställen. Det svenska språket öppnar alltså dörrar i Norden för den finländska befolkningen. I slutändan handlar det om, för att återigen knyta an till Roland, huruvida man känner sig nordisk i sin identitet eller inte. Dessvärre är det många som inte ser nyttan med vårt gemensamma språk- och kulturarv utan känner att Norden har spelat ut sin roll och hellre använder mer ”moderna” språk som ex. engelska . Här har naturligtvis Föreningarna Norden en stor roll att spela. Det gäller att väcka opinion och få upp det nordiska på dagordningen som något eftertraktat och önskvärt där nyttan tydligt framgår. Finland har alltid varit en naturlig del av Norden oavsett vilken historisk epok vi pratar om. Ett avståndstagande till det svenska språket skulle emellertid vara ett steg bort från den nordiska familjen för vårt finska broderfolk. Det skulle vara mycket tråkigt se en utveckling där det svenska språkets ställning i Finland försvagas och där finländare får allt svårare att kommunicera nordiskt i Norden.
  5. Mitt språg er faktisk dansk, blott med någle rettskrivningsendringer. At det hærved fremstår som nordisk esperanto, viser at mit projekt (se evt. ordinord.blogspot.com) er lykkedes. Takk! Det kunne også være interessant å høre flere røster fra Finland i denne debatt. Hvårledes kenner man sig som finne? Som nordbo? Og på hvilken vis, ifall man ikke anser språget for avgørende? Er det nordiske for sterkt associeret med antipati mod svensk? Og hvad gør vi ved det?
  6. Jag hittade en intressant artikel i HBL från 21/1 om finnars förhållande till Norden och det svenska språket. http://www.hbl.fi/text/inrikes/2009/1/21/w22446.php. Där framgår att 93 % tycker det är viktigt att höra till Norden och att ha en nordisk identitet medan endast 9 % tycker att kommunikationen med andra nordbor bör ske på svenska. Syftet med undersökningen är att ge en bild av de finskspråkigas attityder till finlandssvenskarna och det svenska språket. Intressant.
  7. Eftersom många svenskar icke kan kommunicera med danskar och norrmänn på ett tillfredställande sätt på sitt modersmål antar jag att de flesta finnar som lär sig svenska inte kan det heller. Därför känns det smartare för dem att lära sig engelska som man ju klarar sig bra med i hela norden nuförtiden. Om de vill arbeta i ett annat nordiskt land får de ju lära sig språket som talas i det landet givetvis.
  8. sqnqdvkz, <a href="http://rajados.com">levaquin 750 mg</a>, [url="http://rajados.com"]levaquin 750 mg[/url], http://rajados.com levaquin 750 mg, dxysuszt, <a href="http://newhopebc.com">retin gel</a>, [url="http://newhopebc.com"]retin gel[/url], http://newhopebc.com retin gel, grgnqmnj, <a href="http://ecasinoitalia.com">abilify 15 mg</a>, [url="http://ecasinoitalia.com"]abilify 15 mg[/url], http://ecasinoitalia.com abilify 15 mg, fawzhspw, <a href="http://advogadospt.net">purchase priligy</a>, [url="http://advogadospt.net"]purchase priligy[/url], http://advogadospt.net purchase priligy, zsbjpnaf,
  9. anllevuc, <a href="http://dotfash.com">diflucan dosage</a>, [url="http://dotfash.com"]diflucan dosage[/url], http://dotfash.com diflucan dosage, tmfzhfod, <a href="http://rajados.com">cheap levaquin</a>, [url="http://rajados.com"]cheap levaquin[/url], http://rajados.com cheap levaquin, pyzvvtgn, <a href="http://fast-funds-online.com">buy neurontin online</a>, [url="http://fast-funds-online.com"]buy neurontin online[/url], http://fast-funds-online.com buy neurontin online, lxgxlumz, <a href="http://menghetticonstruction.com">50 mcg synthroid</a>, [url="http://menghetticonstruction.com"]50 mcg synthroid[/url], http://menghetticonstruction.com 50 mcg synthroid, ualdegum,
  10. vqqlfhcl, <a href="http://lacosta35.org">prozac</a>, [url="http://lacosta35.org"]prozac[/url], http://lacosta35.org prozac, gdbryofq, <a href="http://donnaschoenherr.com">strattera side effects</a>, [url="http://donnaschoenherr.com"]strattera side effects[/url], http://donnaschoenherr.com strattera side effects, clmttkul, <a href="http://newhopebc.com">025 retin</a>, [url="http://newhopebc.com"]025 retin[/url], http://newhopebc.com 025 retin, rtimooon, <a href="http://pyme21.com">glucophage xr 500mg</a>, [url="http://pyme21.com"]glucophage xr 500mg[/url], http://pyme21.com glucophage xr 500mg, jwdbzxwm,
  11. yprbegtj, <a href="http://jcnews.net">buy cipro</a>, [url="http://jcnews.net"]buy cipro[/url], http://jcnews.net buy cipro, eaiivlle, <a href="http://aguaymontana.com">5mg prednisone</a>, [url="http://aguaymontana.com"]5mg prednisone[/url], http://aguaymontana.com 5mg prednisone, kvgwmecb, <a href="http://mustyfreshwater.com">Baclofen cost</a>, [url="http://mustyfreshwater.com"]Baclofen cost[/url], http://mustyfreshwater.com Baclofen cost, sydaavrh, <a href="http://fast-funds-online.com">cheap neurontin</a>, [url="http://fast-funds-online.com"]cheap neurontin[/url], http://fast-funds-online.com cheap neurontin, ygwxanch,
  12. rhqdblpe, <a href="http://dotfash.com">diflucan 150 mg</a>, [url="http://dotfash.com"]diflucan 150 mg[/url], http://dotfash.com diflucan 150 mg, turrcvik, <a href="http://ryesworld.com">proventil hfa price</a>, [url="http://ryesworld.com"]proventil hfa price[/url], http://ryesworld.com proventil hfa price, njzqzmgn, <a href="http://pyme21.com">purchase glucophage</a>, [url="http://pyme21.com"]purchase glucophage[/url], http://pyme21.com purchase glucophage, ccbfabkd, <a href="http://menghetticonstruction.com">synthroid 0.1 mg</a>, [url="http://menghetticonstruction.com"]synthroid 0.1 mg[/url], http://menghetticonstruction.com synthroid 0.1 mg, upywdrsz,
  13. pzmskego, <a href="http://jcnews.net">cipro cost</a>, [url="http://jcnews.net"]cipro cost[/url], http://jcnews.net cipro cost, jeodunfg, <a href="http://rajados.com">levaquin prices</a>, [url="http://rajados.com"]levaquin prices[/url], http://rajados.com levaquin prices, tzdtuaeb, <a href="http://lacosta35.org">fluoxetine order</a>, [url="http://lacosta35.org"]fluoxetine order[/url], http://lacosta35.org fluoxetine order, walsozwd, <a href="http://menghetticonstruction.com">synthroid online</a>, [url="http://menghetticonstruction.com"]synthroid online[/url], http://menghetticonstruction.com synthroid online, nhfgtbzl,
  14. ittvrzty, <a href="http://jcnews.net">ciprofloxacin generic</a>, [url="http://jcnews.net"]ciprofloxacin generic[/url], http://jcnews.net ciprofloxacin generic, kqfycrhn, <a href="http://fast-funds-online.com">buy neurontin</a>, [url="http://fast-funds-online.com"]buy neurontin[/url], http://fast-funds-online.com buy neurontin, jovzulsb, <a href="http://ecasinoitalia.com">abilify discount</a>, [url="http://ecasinoitalia.com"]abilify discount[/url], http://ecasinoitalia.com abilify discount, oounnkdw, <a href="http://pyme21.com">glucophage online</a>, [url="http://pyme21.com"]glucophage online[/url], http://pyme21.com glucophage online, dqjluwca,
  15. tkclvvlo, <a href="http://jcnews.net">ciprofloxacin cost</a>, [url="http://jcnews.net"]ciprofloxacin cost[/url], http://jcnews.net ciprofloxacin cost, ejyyzvsq, <a href="http://newhopebc.com">05 retin</a>, [url="http://newhopebc.com"]05 retin[/url], http://newhopebc.com 05 retin, shdvearu, <a href="http://mswipe.com">buy ampicillin</a>, [url="http://mswipe.com"]buy ampicillin[/url], http://mswipe.com buy ampicillin, hqfucqyu, <a href="http://pyme21.com">glucophage buy online</a>, [url="http://pyme21.com"]glucophage buy online[/url], http://pyme21.com glucophage buy online, rujkitxt,
Skriv en kommentar
 
 

För att undvika spam ber vi dig att fylla i orden nedan innan du publicerar din kommentar.
Är bokstäverna svåra att se, byt ord genom pilarna nedan.

Nyheter

Föreningen Norden
Box 22 087
SE-104 22 Stockholm

Hantverkargatan 29, 1 tr Stockholm

Tel +46 (0)8 506 113 00 Fax +46 (0)8 506 113 20

foreningen@norden.se

facebooklogo
Följ oss på facebook

Hitta din lokala förening