norden

STUDIEBESÖKET PÅ POLENFÄRJAN STENA VISION

 

Stenas båda färjor Stena Vision och den snart levererade Stena Spirit är större än de gamla och nyrenoverade. De är likadana (så när som på en detalj enligt vår utmärkta guide Johan Esséen).

 

Med en vikt på 26 000 ton, ungefär lika många hästkrafter och 600 bekväma bäddar utgör Stena Vision en imponerande bjässe i Verköhamnen. 

 

Överraskande många av föreningens medlemmar tog chansen att få en närmare titt på fartyget. Under Johan Esséens trevliga ledning fick vi beskåda även de dyraste sviterna, den fina spa-anläggningen mm. Därefter vankades det lunch i fartygets stora matsal. Efter den goda maten höll Stenas linjechef i Karlskrona Niklas Mårtensson en liten information och överlämnade en stilig bok om Polen till föreningen. Roland Hansson berättade om föreningens resa till Polen i september. Ett tack till Hans Söderström som ordnat studiebesöket! Som vanligt - några bilder!

 

 

 

     Vi närmar oss målet för dagens studiebesök

 

     Namnet döljer framtiden?

 

  

 
       

Kerstin m fl i väntan på Johan Esseens

inledande information. Vi fick bl a veta att både

 

Stena Vision och det snart levererade systerfartyget Stena Spirit är byggda i Polen

 

Spa-avdelningen ger möjlighet till innebad med

utsikt över hav och horisont!

 

         Mer från den fina spa-avdelningen

 

 

                 Rum för leklystna

 

Trappavsatserna är klädda med färgstarka bilder

 

 

Linjechefen Niklas Mårtensson besökte oss i matsalen 

 

       Ljust och fint i akterskeppets matsal!

 

 

  

 

 

Hans myser inför den kommande gåvan till föreningen!

 

Roland i tagen! Han lockade säkert många till att följa med på föreningens Polenresa till hösten! Glöm inte anmäla dig!

 

 

  

 

    

 

 


Hitta din lokala förening